Sıkça Sorulan Sorular

SIKÇA SORULAN SORULAR

Bize mesaj göndermeden önce lütfen bu bölüme gözatın.

Size nasıl ulaşabilirim ve çalışma saatleriniz nedir?

Bize web sitemizden, whatsapptan veya mail ile ulaşabilirsiniz. Çalışma saatlerimiz 10:00-19:00 arasıdır. Pazar günleri çalışmamaktayız.

Nasıl sipariş verebilirim?

Web sitemizden online olarak rahatlıkla ve beklemeden siparişinizi verebilirsiniz. Destek almak için de whatsapp butonunu kullanarak müşteri danışmanlarımızdan yardım alabilirsiniz. Stoklu ve mevcut ürünler satıldığında hemen kargo yapılmaktadır. Yeni dikim ve özel siparişler ise ortalama yedi iş günü içerisinde hazırlanmaktadır. Hazır stoklu ürünlerde değişim olmaktadır. Özel dikim ve ekstra siparişlerinizde iade ve değişim yapılmamaktadır. Size özel üretimlerde ücret havale ile alınıp, sonra dikim aşamasına geçilmektedir. Tüm iletişimi whatsapp kanalı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Mağaza ve Showroom'unuz varmı? Ürünü satın almadan önce deneyebilir miyim?

Ürünlerimizi deneyerek almak isteyenler Zeytinburnu Zerujport mağazamızdan veya randevu sistemi ile merkez ofis ve showroom’u ziyaret edip alışveriş yapabirsiniz. Showroom adresimiz Fetih, Fetih Mah. Tahralı Sok. Kavakyeli İş Merkezi D Blok No:7 D:2, Tahralı Sk., 34704 Ataşehir/İstanbul

Teslimat ve kargo süreçleri nasıl işliyor?

Kargo ücreti 10 TL’dir. 200 TL ve üzeri kargolar Ücretsizdir. Kargo ARAS kargo ile yollanılmaktadır. Kapıda nakit ödeme 5 TL’dir.
Ürününüz kargoya verildiğinde AYBİKESTİL tarafından ve aynı zamanda Aras Kargo’dan telefonunuza bilgi mesajı yollanılmaktadır. Gelen mesajdaki kargo takip numarası ile paketinizin durumunu öğrenebilirsiniz

Ödeme yöntemleri nelerdir?

Aras Kargo ile kapıda nakit ödeme. Banka Hesabına Havale veya EFT. Web sitemizden kredi kartı ile ödeme yapabilirsiniz.Yurtdışı alışverişlerinde sadece Kredi Kartı ile ödeme yapılmaktadır.

Yurt dışından sipariş ve ödeme süreci nasıl işliyor?

Kredi kartı ile online ödeme yaptıktan sonra siparişiniz hazırlanmaktadır. Ödemelere kargo bedelini de ekleyerek kabul edilmektedir.

İade ve değişim işlemleri nasıl işliyor?

Müşteri 3 gün içerisinde ürünün kargo bedelini karşılamak sureti ile değişim hakkına sahiptir.
Müşteri kusurlu ürün durumunda 3 gün içerisinde ürünü geri iade veya değişim yapabilmektedir. Hatalı ve kusurlu ürünlerde kargo firmamıza aittir. Özel dikim veya siparişlerde kusur yoksa iade ve değişim yapılmamaktadır.
Müşteri kusur durumu söz konusu olmadığı takdirde 3 gün içerisinde ürünün kargo bedelini karşılamak suretiyle iade hakkına sahiptirler. İade edilen ürün elimize ulaştığı günden itibaren 7 iş günü içerisinde ücret hesabınıza yollanmaktadır. Tarafımıza ödemeli yollanan kargolar Ptt ile gönderilmelidir. Aksi takdirde kabul edilmemektedir.

Ürünler etiketi koparılmamış, paketinde, yıkanmış veya ütülenmemiş, kullanılmamış olmalıdır. Yoksa iade veya değişim gerçekleşmemektedir.